a
Lorem ipsum dolor sit amet, consecte adipi. Suspendisse ultrices hendrerit a vitae vel a sodales. Ac lectus vel risus suscipit sit amet hendrerit a venenatis.
12, Some Streeet, 12550 New York, USA
(+44) 871.075.0336
silverscreen@edge-themes.com
Links
Follow Us
 

FAQ – otázky a odpovědi

O čem vlastně festival Nový ruský film bude?

Je prvním festivalem moderní ruské kinematografie v dějinách České republiky. Hlavním cílem festivalu je předvést českému divákovi v největší možné míře současnou ruskou kinematografii, její otevřenost a objektivitu a světovou úroveň ruských filmových producentů, herců a režisérů. Ruské filmy zhlédnou diváci v Praze, Olomouci, Zlíně a Jihlavě.

Kdo je organizátorem festivalu Nový ruský film?

Záštitu festivalu poskytla kancelář prezidenta ČR Miloše Zemana, podpořily nás ruské ministerstvo kultury, Federální agentura Rossotrudničestvo a Svaz kinematografistů RF. Hlavním iniciátorem a organizátorem je Velvyslanectví RF v České republice a producentem agentura Essential Communication, jejíž specializací jsou společné rusko-české kulturní a podnikatelské aktivity.

Na co se můžeme na festivalu těšit?

Program festivalu bude zahájen filmem Saljut-7 s námětem z historie kosmonautiky. Jmenujeme několik filmů, které jsme vybrali: Legenda o Kolovratovi, Arytmie, Sobibor, Poslední bohatýr, Trenér, několik animovaných filmů, dokumentární filmy Vášeň pro mamuty Sergeje Jastržembského a Divoký ráj: Rusko (National Geographic ve spolupráci s Rosatomem) a několik dalších. Na počest nedožitých 80 let Vladimira Vysockého bude během festivalu promítnut film Vysockij. Aspoň, že jsem živ. Během festivalu uvidíte také velmi čerstvá díla, jejichž premiéra v Rusku byla teprve nedávno: První a Neprominutý.

Součástí festivalu je i rozsáhlá nabídka doprovodných akcí: setkání s herci a režiséry, besedy. K promítání filmů Legenda o Kolovratovi, Poslední bohatýr a animovaných filmů připravujeme ruský jarmark s mnoha zajímavými aktivitami.

Jak probíhal výběr filmů?

Hlavním cílem festivalu je v maximální možné míře předvést českému divákovi moderní ruskou kinematografii, její obecnost, profesionalitu a všestrannost. Organizátoři festivalu vybrali k promítání nejlepší filmy posledních dvou let a obsáhli škálu od animovaných až po válečné filmy. Na programu budou jak blockbustery, tak snímky se společenskou tematikou.

Výjimkou je film Vysockij: Aspoň že jsem živ, natočený v roce 2011, který bude promítán na počest nedožitých 80. narozenin Vysockého.

V jakém jazyce budou filmy promítány?

V ruštině s českými titulky. Výjimkou je film Poslední bohatýr, který bude promítán v ruštině s anglickými titulky. Několik filmů budeme promítat v sále Ruského centra vědy a kultury v Praze jen v ruštině.

Kdo ze známých ruských umělců přijede na festival?

Bude to vlastně poprvé, co do České republiky najednou dorazí tolik ruských filmových hvězd. Budou to například režisér a herec Andrej Sokolov a herec Andrej Smoljakov, oba nositelé ceny Lidový umělec Ruské federace, populární herci Pavel Děrevjanko a Sergej Gorobčenko, herečka Irina Bezrukovová, která si zahrála ve Svěrákově Koljovi, a mnozí další. Hostem festivalu bude také mladý herec Andrej Chalimon, který ve filmu Kolja Jana Svěráka ztvárnil malého Kolju. Dále přijede skladatel Pavel Kašin, oblíbený autor hudby k filmům a seriálům.

Budeme se moci setkat s těmito umělci?

Ano, v rámci festivalu je naplánována řada besed se všemi našimi hosty. Podrobnější informace najdete na webové stránce v sekci Akce, na setkáních Vám hosté rádi poskytnou i autogramy.

Jak se mohu zúčastnit zahájení festivalu v Praze?

Zahájení festivalu Nový ruský film proběhne 5. listopadu v kině Cinema City (Slovanský dům). Vstup na slavnostní ceremoniál bude na pozvánku, pro další informace se prosím obraťte na organizátory na emailu novyruskyfilm@gmail.com

Co je součástí doprovodného programu festivalu?

Součástí festivalu je i rozsáhlý doprovodný program: besedy s herci a režiséry, vystoupení umělců. Čestným hostem na zahájení festivalu bude kosmonaut Viktor Savinych, který se účastnil záchrany kosmické stanice Saljut-7 a uvede stejnojmenný film, který bude během zahájení promítán. Savinych je autorem knihy Zápisky z mrtvé stanice, která snímku posloužila jako předloha.

Chystáme setkání čtenářů se spisovatelem Sergejem Lukjaněnkem, který představí film Nanečisto natočený podle románu z jeho pera. Čtenáři si s ním budou moci promluvit během besedy a autogramiády.

Scénárista a režisér Nikita Vysockij představí u příležitosti nedožitých osmdesátin svého otce film Vysockij. Aspoň, že jsem živ. Akce se zúčastní i český interpret písní Vladimíra Vysockého Milan Dvořák.

Součástí doprovodného programu festivalu bude i vystoupení skladatele Pavla Kašina, který složil hudbu k filmu Paměť podzimu. Film představí jeho autor, režisér a herec Andrej Sokolov.

Co je náplní ruského jarmarku?

Jde o zábavnou akci s různými aktivitami jak pro děti, tak dospělé. Hosté si budou moci vyzkoušet helmy a potěžkat meč a štít z filmu Legenda o Kolovratovi a obléci si kostým Ježibaby a dalších pohádkových postav, které zapůjčilo Barrandov Studio. Vystoupení dětských sborů, dílny malování dřevěných lžic, výroby plstěných panenek a vytváření vlastního čepce kokošníku nebo lekce vázání uzlů, dětské divadlo a mnoho dalších aktivit, to vše nabídne program pro děti.

Jarmark skýtá mnoho zábavy nejen pro ně, nýbrž i pro jejich rodiče: pro ženy – dílna s ruskými šátky, kde se od zkušených stylistů dozvědí, jak je nejlépe uvázat, pro muže – vystoupení vzpěračů. Návštěvníci jarmarku se mohou těšit i na mistrovství světa ve skládání matrjošek a mistrovství Evropy s birjulkách (ruská obdoba hry mikádo). Svůj program hostům představí folklorní soubor Všekozácký svaz českých zemí a Slovenska Kozáci Vltavy. Na návštěvníky čekají rovněž skutečná mistrovská díla ruské kuchyně od nejlepšího ruského šéfkuchaře Michaila Chmelinina.

Nenašli jste odpověď na Vaši otázku? Napište nám na adresu novyruskyfilm@gmail.com