a
Lorem ipsum dolor sit amet, consecte adipi. Suspendisse ultrices hendrerit a vitae vel a sodales. Ac lectus vel risus suscipit sit amet hendrerit a venenatis.
12, Some Streeet, 12550 New York, USA
(+44) 871.075.0336
silverscreen@edge-themes.com
Links
Follow Us
 

O festivalu

O festivalu

Ve dnech 27. září až 20. října 2019 proběhne v Česku II. ročník festivalu moderní ruské kinematografie Nový ruský film, v rámci nějž budou mít diváci možnost shlédnout nejlepší snímky z ruské filmové tvorby.

V Praze bude festival zahájen 27. září a potrvá do 6. října 2019. Obyvatelé Brna, Ostravy, Zlína a Plzně budou moci zhlédnout snímky ve dnech 10. až 20. října 2019.

Čestnými hosty slavnostního zahájení festivalu Nový ruský film v roce 2019 budou ředitel filmového koncernu Mosfilm, režisér a herec Karen Šachnarazov, režisér Pavel Lungin, herec a režisér Alexandr Galibin, herci Natalia Vdovina a Anton Momot a poradce generálního ředitele Národního fondu pro podporu držitelů autorských práv Larisa Nazarova.

Filmem, který otevře II. ročník festivalu Nový ruský film, bude psychologické drama Pár, natočené v Sajanské tajze. Film byl oceněn na festivalu Kinotavr 2018, ale ještě nebyl představen širšímu publiku. Pro hosty slavnostního zahájení festivalu film uvede představitel hlavní role Anton Momot. Ve foyer kina Cinema City – Slovanský dům bude v ten večer umístěna výstava znamenitého fotografa Igora Gnevaševa, který dlouhá léta pracoval pro časopisy Sovětskij ekran a Sovětskij film a fotografoval hvězdy sovětského a světového filmu. Na zahájení festivalu vystoupí český zpěvák Zbyněk Drda, legenda etnické hudby Olena Uutai z Jakutska a další hudebníci a tanečníci. Slavnostní banket pro hosty slavnostního zahájení připraví nejlepší ruští kuchaři, vítězové soutěže Chef a la Russe 2018 Sergej Ternov a Nikita Ušakov, gastronomičtí partneři festivalu provedou degustaci jídel a čajový obřad.

Publikum v hlavním městě čeká bohatý program, na kterém je 40 nových ruských filmů různých žánrů a také setkání s osobnostmi, které dělají současný ruský film rozmanitým a zajímavým: s herci jako Goša Kucenko, Pavel Krajnov, Pevel Činarjov, Dmitrij Jendaľcev, Danila Jakušev, Dmitrij Suvorov, Jurij Borisov, Ilja Malanin, Sergej Čirkov, Anna Čipovska, Anastasija Ukolova, Raisa Grišina a Natalia Vdovina, s režiséry a producenty jako Vladimir Bitokov, Anton Kolomejec, Vadim Byrkin, Fjodor Popov, Boris Akopov, Anton Kirillov, Timofej Žalnin, Dmitrij Suvorov a Jevgenij Grigorjev.

Samostatným tematickým blokem festivalu v roce 2019 je Cesta Ruskem. Proběhne setkání se světoznámým cestovatelem a držitelem mnoha mezinárodních titulů, pokořitelem sněhu, oceánů a vrcholů hor, spisovatelem a umělcem Fjodorem Koňuchovem a jeho kolegou, cestovatelem, etnografem a režisérem, členem Ruského geografického spolku Leonidem Kruglovem.

Na programu festivalu je i interaktivní poznávací rodinný Den Arktidy, sólový koncert mistryně hrdelního zpěvu a hry na brumli Oleny Uutai, výstava fotografií věnovaná ruskému severu, ruský jarmark, setkání se spisovatelkou Janou Vagnerovou a mnoho dalšího.

Hvězdou festivalu bude také sovětský basketbalista Ivan Jedeško, který se zapsal do historie svoji rozhodující „zlatou přihrávkou“, díky které sovětský tým získal vítězný bod ve finále Olympiády v Mnichově v roce 1972. Ivan Jedeško uvede v rámci festivalu film Výskok, který vypráví příběh právě tohoto vítězství sovětské reprezentace v roce 1972.

Několik slov úvodem

Vážení milovníci filmového umění,
Drazí přátelé,

mohu s jistotou říci, že ruská kinematografie v současnosti opět nabývá své někdejší slávy a láká jak domácí, tak zahraniční diváky. O tom se můžete přesvědčit, pokud se podíváte na filmy vybrané k promítání v Česku. K vidění budou práce uznávaných mistrů i talentovaných představitelů mladé generace ruské kinematografie.
Na programu festivalu jsou filmy různých žánrů a věříme, že budou zajímat nejširší okruh diváků všech věkových kategorií.
Jsem přesvědčen, že se tento festival stane důležitou událostí pro všechny milovníky filmů v Česku a názorně předvede bohatou paletu děl současné ruské kinematografie.
Přeji vám příjemné promítání.

Velvyslanec Ruské federace
v České republice A. V. Zmejevskij

Vážené dámy a pánové,

je pro mě velkou ctí vás přivítat na II. festivalu moderní ruské kinematografie Nový ruský film, který probíhá v Praze.
Tady, na české půdě, působili a stále působí znamenití filmaři: Miloš Forman, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Petr Zelenka a mnozí další. Lidé zde velmi dobře znají a milují filmy, a proto je pro nás tak důležité, že můžeme seznámit české diváky se současnou úrovní ruské kinematografie.
Mohu s jistotou říci, že festival Nový ruský film neznamená jen zajímavý a bohatý program. Filmy s různorodými styly a žánry odrážejí současné tendence i tradice kultury naší země a díky tomu mají neocenitelný přínos pro rozvoj mezinárodních i kulturních vztahů mezi Českem a Ruskem.
Věřím, že festival bude každým rokem pomáhat rozšiřování česko-ruských kulturních vztahů a lákat více a více diváků.
Přeji všem příjemné zhlédnutí filmů a těším se na další setkání!

Generální ředitel filmového koncernu Mosfilm,
filmový režisér K. G. Šachnazarov

Drazí přátelé,

Svaz kinematografistů Ruska přikládá velký význam propagaci nových ruských filmů na mezinárodní scéně a podporuje realizaci týdne současné ruské kinematografie – festivalu Nový ruský film v České republice.
Za spolupráce českých filmařů a ruských studií byly natočeny filmy jako Boj o Moskvu a Stalingrad od Jurije Ozerova, Boris Godunov od Sergeje Bondarčuka, 1612: Kronika smutných časů od Vladimira Chotiněnka, Stalingrad od Fjodora Bondarčuka, Romanovy: Věncenosnaja semja od Gleba Panfilova, Je těžké být bohem od Alexeje Germana, které se setkaly s úspěchem v kinech a získaly ocenění na festivalech.
Jsem si jistý, že festival Nový ruský film pomůže k dalšímu posílení rusko-české spolupráce v oblasti kinematografie.

S úctou,
předseda Svazu kinematografistů Ruska
N. S. Michalkov